پرسش و پاسخ های متداول


1- چه مدارکی جهت اخذ شناسنامه فرزند مورد نیاز است ؟

مدارک لازم عبارت است از :

- اصل شناسنامه و کارت شناسائی ملی پدر و مادر

- گواهی ولادت صادره از بیمارستان

مبلغ 100000 ریال

- حضور یکی از والدین و یا جد پدری جهت اعلام واقعه ولادت و امضاء سند سجلی

2-  ازدواج من و همسرم ثبتی نیست ایا می توانم برای فرزندم شناسنامه اخذ نمایم ؟

چنانچه ازدواج والدین ثبتی نباشد با توجه به تبصره ماده ۱۶ قانون ثبت احوال علاوه بر مدارکی که جهت تنظیم سند سجلی نوزادان مورد نیاز می باشد که شرح داده شد .

حضور توأم پدر و مادر جهت اعلام و امضاء سند سجلی الزامی می باشد .

3-  چه اشخاصی می توانند با مراجعه به اداره ثبت احوال نسبت به اعلام ولادت و اخذ شناسنامه نوزاد اقدام نمایند ؟

- پدر و یا جد پدری با ارائه شناسنامه

- مادر در صورتیکه ازدواج او ثبتی باشد .

- وصی یا قیم یا امین با ارائه مدارک

- متصدی یا نماینده مؤسسه ای که طفل به آنجا سپرده شده است .

- صاحب واقعه که سن او بالاتر از ۱۸ سال باشد .

4-  چه اشخاصی می توانند به اعلام وفات  اقدام نمایند ؟

- نزدیکترین خویشاوند متوفی یا هر شخصی که در موقع وفات حاضر بوده با ارائه مدرک شناسائی

- در ضمن مأمورین انتظامی ، متصدی یا صاحب مکانی که وفات در آن رخ داده و مقامات قضائی و نظامی و متصدیان گورستان ها نیز می توانند نسبت به اعلام وفات اقدام نمایند .

5-  آیا عکس شناسنامه قابل تعویض می باشد ؟

- برابر قانون ثبت احوال شناسنامه افرادی که به سن ۱۵ سال تمام می رسند باید ملصق به عکس همان سال صاحب آن شود . شناسنامه اولیه باید در سی سالگی تمام با عکس همان سال صاحب آن تمدید شود . صاحب شناسنامه پس از رسیدن به سن سی سال مکلف است برای تمدید آن مراجعه نماید .

6-  آیا نام همسر را پس از طلاق می توان از شناسنامه حذف نمود ؟

- با توجه به ماده ۳۳ قانون ثبت احوال آخرین واقعه ازدواج و طلاق باید در شناسنامه درج گردد .

- چنانچه واقعه طلاق  قبل از زناشوئی انجام گیرد با ارائه حکم دادگاه و سند طلاق واقعه مذکور در شناسنامه درج نمی شود ولیکن در سند سجلی ثبت خواهد شد .

7-  مهلت صدور شناسنامه المثنی چه مدت می باشد ؟

بعلت زمانبندی جهت صدور شناسنامه المثنی اول ناشی از فقدان یک ماه و جهت صدور شناسنامه المثنی دوم ناشی از فقدان سه ماه می باشد .و شناسنامه المثنی ناشی از فقدان برای بار سوم با ارائه گواهی عدم سوء پیشینه و پس از 6ماه صادر می شود.

8-  آیا مادر می تواند نسبت به درخواست شناسنامه المثنی جهت فرزند اقدام نماید ؟

در صورت بقای رابطه زوجیت مادر می تواند نسبت به درخواست شناسنامه المثنی جهت فرزندش اقدام نمایدو پس از طلاق نیز چنانچه حضانت فرزند با مادر باشد انجام این امر امکانپذیر است.

9-  آیا ذکر سیادت در مورد نوزادانی که سیادت در سند سجلی پدرشان ثبت شده الزامی می باشد ؟

ذکر سیادت در مورد نوزادانی که سیادت در سند سجلی جد پدری و پدرشان ثبت گردیده الزامی می باشد.

10-  آیا افراد بزرگسالی که تاکنون شناسنامه اخذ ننموده اند می توانند نسبت به اخذ شناسنامه اقدام نمایند ؟

شناسنامه به کلیه افرادی که دارای هویت ایرانی می باشند صادر میگردد این اشخاص باید با مراجعه به اداره ثبت احوال محل سکونت و ارائه مدارک مورد نیاز و اثبات هویت ایرانی نسبت به اخذ شناسنامه اقدام نمایند .

11-  آدرس من تغییر یافته است جهت تغییر کد پستی در کارت شناسائی ملی باید چکار کنم ؟

چنانچه آدرس شخصی تغییر نماید صاحب کارت می تواند بدون مراجعه به اداره ثبت احوال و ازطریق سایت ثبت احوال  کد پستی جدیدرا وارد نماید ونیازی به  تعویض کارت شناسائی ملی نیست .

12-  من شناسنامه خود را مفقود نموده ام و جهت اخذ گذرنامه نیاز به شناسنامه دارم چکار می توانم بکنم ؟

ابتدا به سایت سازمان ثبت احوال به نشانی:www.sabteahval.ir

مراجعه نموده و در قسمت خدمات الكترونيك و مدارک پیدا شده، شماره ملی خودرا وارد نماید.چنانچه شناسنامه گم شده در ثبت احوال یا اداره پست نبود با مراجعه به اداره ثبت احوال و ارائه درخواست کتبی و یک قطعه عکس  ودرخواست صدور شناسنامه المثنی ، درخواست صدور گواهی مشخصات موقت جهت رفع مشکل موجود نمائید .

13-  آیا می توانم جهت همسر خارجی که با او رسماً ازدواج نموده ا م شناسنامه اخذ نمایم ؟

با توجه به بند ۶ ماده ۹۷۶ قانون مدنی مردان ایرانی که با زنان خارجی ازدواج می نمایند می توانند با ارائه مدارک لازم نسبت به اخذ شناسنامه جهت همسرشان اقدام نمایند .ومدارک مورد نیاز:

- سند ازدواج و تصویر مصدق آن

- اصل شناسنامه مرد ایرانی

- معرفی نامه از اداره کل اتباع امور بیگانگان

14-  مدارک لازم جهت دریافت کارت هوشمند ملی چیست ؟

- اصل شناسنامه عکس دار

- ثبت نام اوليه در سامانه ثبت نام كارت هوشمند ملي

- نوبت گيري محل تكميل ثبت نام

- عكس شخص به صورت حضوري گرفته خواهد شد

 مبلغ 200000 ریال

15-  مدارک لازم جهت تعویض شناسنامه چیست ؟

- اصل شناسنامه مستعمل

- ۲ قطعه عکس با زمینه روشن

- تصویر شناسنامه فرزندان و سند ازدواج

- تکمیل فرم تعویض شناسنامه

مبلغ 25۰0۰۰ ریال

16-شناسنامه فرزند من دو برگی و فاقد صفحه ازدواج می باشد جهت ثبت واقعه ازدواج جه اقدامی باید بکنم ؟

با ارائه معرفی از دفترخانه ازدواج می توانید نسبت به تعویض شناسنامه دو برگی به شناسنامه چهار برگی اشخاص بزرگسال اقدام نمایند .

 17- درصورت تغییرنام یکی از والدین ازطریق هیات حل اختلاف اصلاح نام وی دراسناد سجلی وشناسنامه فرزندانش نیاز به طرح مجدد موضوع درهیات دارد یاخیر؟

ج ) درصورت تغییرنام به استناد تصمیم صادره از هیات حل اختلاف واجرای مفاد تصمیم دراسناد سجلی اصلاح نام دراسناد سجلی وشناسنامه های فرزندان به تبع همان تصمیم صورت می گیرد ونیازی به طرح مجدد موضوع درهیات حل اختلاف نمی باشد وتنها نیاز به درخواست کتبی ولی قانونی دارد.

18-خانمی درمعیت پدرهمسرش مراجعه وتقاضای تصحیح نام خانوادگی فرزند صغیرش رادارد همسرش فوت نموده وقیم نامه نیز دردست ندارد آیا برای ارائه خدمات قیم نامه ضرورت دارد ؟

ج )جد پدری ولی قهری است وبابودن وی نیازی به تعیین قیم نمی باشد . لذا به درخواست جد پدری نسبت به رفع اشتباه حادث ، اقدام وپس از تصحیح سندشناسنامه صادره به جد پدری تسلیم می شود.

19- ماًمورثبت احوال چگونه می تواند اسناد تنظیمی خودراتصحیح نماید؟

ج )  برابرتبصره ماده 3 قانون ثبت احوال تصحیح هرنوع اشتباه درتحریرمندرجات دفترثبت کل وقایع ووفات اگر قبل ازامضا باشد باتوضیح مراتب درحاشیه سند به عمل می آید وامضاکنندگان سند ذیل توضیح راامضا خواهند نمود درغیراینصورت مأمور مجاز به تصحیح نبوده ورفع اشتباهات حادث از طریق هیات حل اختلاف امکان پذیرخواهد بود.

 

20- اگر شناسنامه به خط وامضا ماموروقت بوده لکن فا قد مستندات سجلی باشد آیا می توان به استناد تبصره 3 ماده 10ق . ث . احوال  جهت آن سند تنظیم نمود؟

ج )اجرای تبصره 3 ماده 10 قانون ثبت احوال درصورتی است که سند به صورت قانونی تنظیم وسپس به دلایلی ازبین رفته باشد . لذا تسری این مقرره به مواردی که شناسنامه بدون تنظیم سند صادرشده باشد خالی ازاشکال نخواهدبود.

 

21-شخصی ازطریق سازمان بهزیستی ، طفلی رابه فرزندی قبول کرده وشناسنامه طفل بامشخصات وی وهمسرش صادر گردیده آیا مشارالیه ( سرپرست ) می تواند درخواست اصلاح یاتکمیل سند سجلی طفل رابنماید؟

ج) باتوجه به صدورحکم سرپرستی علی الاصول اداره اموال ونمایندگی قانونی طفل صغیر به عهده سرپرست خواهدبود مگرآنکه دادگاه ترتیب دیگری اتخاذ نماید یعنی فرد دیگری رابه عنوان نماینده قانونی طفل معین نماید . بنابراین ملاحظه حکم سرپرستی لازم است واما تکمیل واصلاح سند سجلی وشناسنامه صادره براساس ماده 14 قانون حمایت ازکودکان بدون سرپرست بارعایت ماده مذکور درچهارچوب ماده 3 قانون ثبت احوال وبراساس مدارک مربوطه ازجمله حکم برقراری سرپرستی امکان پذیرخواهد بود.

 

22-شخصی که زوجه اش فوت نمود ه وازدواج آنان غیررسمی بوده است به این اداره مراجعه وتقاضای صدور شناسنامه جهت فرزندش رانموده است آیا اجرای خواسته وی امکان پذیر است ؟

ج ) تنظیم سند ولادت به اظهار پدربلااشکال است چون برابربند 2 ماده 976قانون مدنی طفل موصوف ایرانی است .