اداره کل ثبت احوال ایلام

سال جهش تولید

برگزاری جلسه شورای راهبردی جمعیت و شورای هماهنگی ثبت احوال استان ایلام با حضور استاندار

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال  ایلام، روز دوشنبه مورخ ۹۹/۰۶/۲۴ دومین جلسه شورای راهبردی جمعیت با حضور مهندس سلیمانی دشتکی استاندر محترم استان ، دکتر نوذری معاون سیاسی امنیتی و مدیران کل عضو شورای راهبردی جمعیت استان، در سالن جلسات شهید رجایی استانداری برگزار گردید. در این جلسه استاندار ایلام با اشاره‌ به روند کاهشی رشد جمعیت در استان، اظهار داشت: روند کاهش جمعیت در استان آسیب زاست چرا که ما برای توسعه نیازمند نیروی جوان و فعال در جامعه هستیم. وی گفت: کاهش جمعیت استان دلایل متعددی دارد که  در این میان یکی از پدیده های قابل تامل، مهاجرت مردم استان به مرکز و دیگر شهرهای کشور است که باید علل و عوامل آن مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

استاندار ایلام در ادامه بیان داشت، اگر شغل، درآمد و معیشت افراد تامین شود علاوه بر اینکه روند مهاجرت معکوس می شود، وضعیت فرزند آوری در استان نیز افزایش می یابد و این می تواند عاملی بر متعادل کردن روند جمعیت در استان باشد. استاندار ایلام در پایان اشاره ای به موضوع آسیب های اجتماعی در استان نمود و عنوان داشت، برای کاهش آسیب های اجتماعی می بایست آستانه تحمل و تاب آوری اجتماعی را بالا ببریم و در این زمینه باید زیرساخت های اقتصادی، اشتغالزایی، افزایش سطح درآمد و مثبت کردن تراز مالی خانوارها را تقویت نمود.

درادامه این جلسه، خانم دکتر همتی مدیرکل بهزیستی در خصوص سالمندی و جمعیت سالمند استان ، طهماسبی مدیرکل امور اجتماعی استانداری پیرامون اقدامات حوزه اجتماعی استانداری در مورد برگزاری کارگاههای آموزشی جهت کاهش آسیب های اجتماعی در استان، حائری معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در خصوص برآورد جمعیت استان و شاخص های مرتبط با آن، و دکتر صادقی فر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان به تشریح اقدامات انجام گرفته در مورد مصوبات جلسه قبل و برنامه های در دست اقدام دانشگاه علوم پزشکی در مورد افزایش نرخ باروری و کاهش ناباروری در استان، گزارشهای مربوطه را ارائه نمودند.

در پایان جلسه سید محمد علی تقوی مدیرکل ثبت احوال استان، ضمن تشریح ثبت تحولات وقایع حیاتی در سال گذشته و ۵ ماهه اول سالجاری با مدت مشابه سال قبل، به روند کاهش ولادت ها در استان طی سال های اخیر اشاره نمود و اظهار داشت در صورت ادامه این روند، نه تنها نرخ باروری و رشد جمعیت در استان متوقف می گردد، بلکه در آینده نزدیک با کاهش جمعیت جوان و در سن اشتغال استان مواجه بوده، و از طرف دیگر شاهد افزایش جمعیت سالمند در استان خواهیم بود. تقوی در ادامه مباحث مربوط به شورای هماهنگی ثبت احوال استان اظهار داشت، تاکنون ۳۲۲۷ پرونده فاقد ورقه و معاودین خارجی در استان تشکیل که ۲۸۶۵ مورد آن تعیین تکلیف و منجر به صدور شناسنامه گردیده است، و تعداد۳۶۲ مورد دیگر در حال بررسی و در دست اقدام می باشد. وی در ادامه به آمار ثبت وقایع حیاتی در ۵ ماهه سال جاری اشاره نمود و بیان داشت در این مدت تعداد ۳۲۴۴ ولادت در استان به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۸.۵ درصد کاهش نشان میدهد. همچنین ۱۲۸۷ مورد ثبت فوت داشته ایم که بیشترین علت فوت های ثبت شده در استان بیماری های قلبی عروقی ، سرطان ها، مشکلات ریوی و تنفسی بوده است. مدیرکل ثبت احوال استان به آمار ازدواج و طلاق ثبت شده در استان هم اشاره ی نمود و گفت، در ۵ ماهه اول سال جاری تعداد۲۳۵۴ مورد ازدواج و ۳۱۳ مورد در استان ثبت طلاق انجام گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ازدواج۱.۹درصد رشد و طلاق ۶.۳ درصد کاهش داشته است. وی در پایان به وضعیت ثبت نام کارت هوشمند در استان اشاره نمود و بیان داشت، درمجموع ۴۶۹۹۱۹ نفر واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی در استان وجود دارد که تاکنون ۹۰ درصد این افراد، مراحل تکمیل ثبت نام را انجام داده اند و حدود ۴۹۰۳ نفر علیرغم اطلاع رسانی لازم و ارسال پیامک برای آنان، هنوز برای دریافت کارت خود به ادارات ثبت احوال استان مراجه نکرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

اخبار مرتبط

آمار سایت
آمار بازدیدکنندگان
  • ۰
  • ۳۲۸
  • ۱۰,۱۳۵
  • ۱۲
  • ۲۵ شهریور ۱۳۹۹