اداره کل ثبت احوال ایلام

سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

برگزاری جلسه شورای راهبردی جمعیت استان ایلام

 

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان ایلام، جلسه شورای راهبردی جمعیت استان به مناسبت روز ملی جمعیت، به ریاست مهندس فتاحی سرپرست محترم معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ایلام و با حضور اعضاء و مدعوین رأس ساعت ۱۷ روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۰/۲/۲۹در محل سالن جلسات استانداری برگزار شد. در ابتدای این جلسه آقای سیدمحمدعلی تقوی مدیرکل ثبت احوال استان، ضمن عرض خوش آمد گویی به مدعوین محترم به ارائه گزارش مربوط به وضعیت جمعیت و تغییر و تحولات آمار ثبت وقایع حیاتی استان پرداخت. وی با بیان اینکه در طی چند دهه اخیر، با اجرای سیاست های جمعیتی که توسط دولت ها و در مقاطع زمانی مختلف در کشور اتخاذ و اجرا گردیده، همواره شاهد فراز و نشیب هایی در کمیت و ساختار جمعیت کشور بوده ایم. تقوی گفت نرخ باروری و رشد بالای جمعیت دهه ۶۰ و بدنبال آن اجرای سیاست تنظیم خانواده در دهه ۷۰ منجر به کاهش شدید باروری و رشد جمعیت در سال های بعد گردید که جمعیت را با چالش های جدی در دهه نود مواجه نمود.

وی در ادامه بیان داشت استخراج نتایج سرشماری سال ۹۰ و مشاهده کاهش شدید نرخ باروری و رشد جمعیت، نگرانی ها را در خصوص آینده جمعیت کشور بیش از پیش آشکار نمود، که همین نگرانی ها باعث شد تا در ۳۰ اردیبهشت سال ۹۳ سیاست های ۱۴ گانه کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری ابلاغ گردد. تقوی در ادامه اشاره ای به آمار جمعیتی استان داشت و گفت بر اساس آخرین اطلاعات آماری ثبت احوال استان، جمعیت استان از مرز ۶۰۵ هزار ۸۴۸ نفر فراتر رفته و این در حالی است که نرخ باروری به زیر سطح جانشینی سقوط کرده و نرخ رشد جمعیت هم به زیر یک درصد و حتی کمتر از میانگین کشوری رسیده است که نگرانی ها را در این زمینه دوچندان نموده است.

مدیرکل ثبت احوال استان در پایان صحبت های خود بیان داشت، طی ۱۰ سال گذشته و در طول دهه ۹۰ تعداد ولادت ها و ازدواج استان با کاهش معناداری روبرو بوده، بطوری که سال ۹۹ نسبت به سال ۹۰  بیش از ۲۲ درصد کاهش ولادت داشته ایم که این کاهش را در ثبت ازدواج های استان در همین مدت هم شاهد هستیم . وی گفت ازدواج های ثبت شده سال ۹۹ نسبت به ده سال قبل نه تنها افزایشی نداشته بلکه ۴۰ درصد هم کاهش نشان می دهد. تقوی در پایان اظهار امیدواری نمود با نهایی شدن مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص جمعیت که امسال به تصویب رسید و در آن راهکارهایی جهت افزایش جمعیت پیش بینی شده، بتوان بخشی از این دغدغه و نگرانی ها را در حوزه جمعیت برطرف نمود.

 در ادامه این نشست، خانم دکتر همتی ، مدیرکل محترم بهزیستی استان در زمینه وضعیت سالمندی و امید به زندگی، آقای دکتر صادقی فر معاونت محترم دانشگاه علوم پزشکی استان در خصوص باروری و برنامه های دانشگاه علوم پزشکی استان، ارتقاع نرخ باروری و زوج های نابارور در استان  به ارائه گزارش پرداختند. این جلسه با بیان نقطه نظرات و دیدگاه های اعضاء حاضر ادامه یافت و در پایان جناب آقای مهندس فتاحی سرپرست معاونت محترم سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ایلام به جمع بندی مطالب پرداختند. وی ضمن تقدیر و تشکر از ثبت احوال استان در خصوص ارائه گزارش از وضعیت جمعیت استان و نقطه نظرات سازنده سایر اعضاء در جلسه، اظهار داشت جمعیت جوان یکی از مزیت های مهم جامعه می باشد که باید در مقطع زمانی حاضر از این نیروی جوان و بالقوه برای توسعه و پیشرفت استان بدرستی استفاده نمود. فتاحی گفت باید در استان راهکار های اجرایی  توسط دستگاههای ذیربط تدوین و وظایف هر کدام از آنها در زمینه افزایش نرخ باروری و جمعیت استان مشخص شود و در جلسات بعدی شورای راهبردی استان، گزارش اقدامات انجام شده را ارائه نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

اخبار مرتبط

آمار سایت
آمار بازدیدکنندگان
  • ۰
  • ۱۷۲
  • ۳۷,۰۹۴
  • ۲۵
  • ۲۲ خرداد ۱۴۰۰